Príbuzní dobre známeho degu čílskeho majú podivuhodné znaky

Autor: Matej Dolinay | 27.8.2011 o 20:00 | (upravené 27.8.2011 o 20:18) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1113x

Tympanoctomys barrerae-tak znie latinské pomenovanie degu púštneho, blízkeho príbuzného všeobecne známeho degu čílskeho. Bližší pohľad na neho však odhalí mnohé tajomstvá a prekvapenia. Vyskytuje sa v suchých oblastiach severozápadnej Argentíny (fragmentovaný výskyt) a živí sa tu halofytnými rastlinami (znášajú vysoké zasolenie pôdy) . Hrabe si v krajine sústavu nôr, v ktorých sa ukrýva pred žiarom slnka a nebezpečenstvom.

Lebka degu púštnehoLebka degu púštneho

Čo je teda na degu púštnom(po česky osmák pouštní) také zvláštne?

1. Je tetraploidný (má 4 sady chromozómov), čo do tohto objavu nebolo známe u žiadneho iného cicavca (dnes už je to inak, pozri nižšie). Polyploidné druhy(majú viac sád chromozómov ako 2) nájdeme medzi rybami a obojživelníkmi.

2.Pri bližšom skúmaní sa zistilo, že tento druh má o jeden pár rezákov naviac, čo sa hodí k zoškrabovaniu vrstvy všadeprítomnej soli z rastlín.Po prezretí jeho ústnej dutiny  pod mikroskopom sa však ukázalo, že degu púštny  tam nemá zuby, ale tvrdé zväzky chlpov prerastajúce dovnútra.To je naozaj zvláštne a jedinečné prispôsobenie k životu v zasolených oblastiach (aj táto vlastnosť bola nakoniec preukázaná u iného druhu cicavca). 

3.Zvláštna stavba obličiek umožňuje veľmi dobré hospodárenie s vodou a odvádza prebytočné množstvo soli prijímanej s potravou. 

V roku 2000 bol popísaný ďalší tetraploidný hlodavec-degu Pipanacoctomys delicatus, ktorý obýva územie o rozlohe len niekoľkých štvorcových kilometrov.Toto je ďalší druh cicavca, ktorý disponuje zväzočkami chlpov plniacich funkciu rezákov navyše.Na všetkom, čo o degu z púšte vieme, má leví podiel profesor Michael Mares z Oklahomskej univerzity.Degu púštneho objavil po mnohých rokoch a druh Pipanacoctomys delicatus popísal a predstavil vedeckému svetu.Obidva druhy majú pre svoju zvláštnosť samostatný rod. 

Dnes sa domnievame, že dva druhy tetraploidných degu vznikli z jedného predka, pravdepodobne z viskačovca Octomys mimax.Ten má polovičný počet chromozómov degu púštneho a k zdvojeniu došlo zrejme pri chybách v mitóze a meióze. 

Odporúčam si prečítať knihu Saola od Jana Hošeka, kde sa dočítate o degu a ďalších fascinujúcich objavoch zoológie 20.storočia.

štúdia o tetraploidii degu púštneho:

http://www.ecolevol.cl/genomics_2006.pdf

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?