Kedy sa konečne skončí lov veľrýb?

Autor: Matej Dolinay | 10.9.2011 o 19:25 | (upravené 10.9.2011 o 21:08) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  914x

V dnešnej dobe technologického rozmachu je takmer neuveriteľné, akým krutým a nehumánnym spôsobom sú zabíjané veľryby .Kvôli komerčnému lovu sa dnes mnohé druhy nachádzajú na pokraji vyhubenia. Rozmnožujú sa pomalým tempom a malá genetická rozmanitosť zmenšujúcich sa populácií sa pre ne stáva obrovskou hrozbou. Spamätáme sa, až keď budú veľryby nenávratne preč?

Lov veľrýb je upravovaný a sledovaný Medzinárodným dohovorom o regulácii lovu veľrýb a Medzinárodnou veľrybárska komisiou (IWC), ale ako sa zdá, nie je to dostačujúce. Medzinárodné moratórium na lov veľrýb z roku 1986 nie je rešpektované štátmi  ako Island, Nórsko alebo Japonsko a napriek tomu, že Japonci sa odvolávajú na lov pre vedecké účely je veľmi pravdepodobné, že drvivá väčšina úlovkov končí na drahom trhu s veľrybím mäsom. Ako je možné, že staré lovecké techniky stále prežívajú a kvôli peniazom lov stále trvá? V roku 2010 podala vláda Austrálie žalobu k Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu kvôli nelegálnemu lovu Japoncov v antarktických vodách. Tí zabíjajú veľryby pre komerčné účely a maskujú sa výskumným programom schváleným IWC .Lovecké techniky boli zdokumentované loďou, ktorú vyslala Austrália a je zrejmé, že sa tu o nijaký výskum nejedná. Konečný verdikt súdu bude známy zrejme v roku 2013.Koľko veľrýb bude do tej doby zabitých?


Spôsob lovu veľrybárov je neuveriteľne krutý a na dnešné pomery neospravedlniteľný. Do tela veľryby je strelená harpúna, ktorá sa jej zaryje hlboko do mäsa. Kvôli hákom na harpúne nie je schopná sa vyslobodiť a nakoniec v jej tele exploduje malá výbušnina, ktorá jej roztrhá vnútornosti. Menšie veľryby  sa lovia inou metódou. Celé stádo sa naženie na plytčinu, kde sú všetky jedince pobité dlhými ostrými tyčami a uhynú na vykrvácanie. Ak sa vám to ani trochu nezdá divné, tak sa prosím spamätajte. Už dávno nežijeme v stredoveku! 1 kg veľrybieho mäsa môže stáť v prepočte až na 15 000 českých korún a stále sú ľudia, ktorí si ho kúpia. Protestné aktivity našťastie začínajú dosahovať úspechy a Japonsko ukončilo loveckú sezónu skôr ako obvykle. Obrovské úsilie teda nevyšlo nazmar.

Veľryby sú mierumilovné a spoločenské cicavce s bohatým sociálnym životom. Pohybujú sa po obrovských územiach, takže k ich ochrane je potrebná spolupráca nielen medzi štátmi, ale tiež kontinentmi. V niektorých oblastiach sveta sú dôležitým zdrojom potravy pre miestne obyvateľstvo, ktoré má povolené loviť v obmedzenom množstve veľryby,aby prežili. V oblastiach ako Grónsko a Aljaška panujú tvrdé podmienky a lovecké metódy ľudí nie sú práve najmodernejšie. Obzvlášť krvavo prebieha lov na Faerských ostrovoch -veľké počty delfínov guľatohlavých bývajú každoročne zabité naozaj škaredým spôsobom, pričom sa zátoka zafarbí červenou farbou od krvi. Podľa niektorých lekárov je mäso veľrýb veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie -obsahuje vysoké hodnoty DDT, ortuti a ďalších látok, ktoré sa do ich tiel dostávajú kvôli znečisteniu morí. Nakoniec možno ustane lov veľrýb práve kvôli tomu, čo už človek napáchal a ich mäso bude nepoživateľné. Zostává otázkou, či to všetko vôbec ešte prežijú.

protestné aktivity majú konečne úspech:

http://zpravy.ihned.cz/svet-asie-a-pacifik/c1-50313370-ekologove-slavi-uspech-japonsko-pozastavilo-lov-velryb

články o problematike:

http://plebs.cz/aktualne/nelegalni-lov-velryb-a-delfinu-pres-zakaz-pokracuje/

http://www.rozhlas.cz/svet/portal/_zprava/468374

video zachycujúce lov veľryby:

http://www.youtube.com/watch?v=vHqIOOajgFw

petície proti zabíjaniu veľrýb:

http://www.savethewhales.org/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?