Príbuzní dobre známeho degu čílskeho majú podivuhodné znaky

Autor: Matej Dolinay | 27.8.2011 o 20:00 | (upravené 27.8.2011 o 20:18) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1204x

Tympanoctomys barrerae-tak znie latinské pomenovanie degu púštneho, blízkeho príbuzného všeobecne známeho degu čílskeho. Bližší pohľad na neho však odhalí mnohé tajomstvá a prekvapenia. Vyskytuje sa v suchých oblastiach severozápadnej Argentíny (fragmentovaný výskyt) a živí sa tu halofytnými rastlinami (znášajú vysoké zasolenie pôdy) . Hrabe si v krajine sústavu nôr, v ktorých sa ukrýva pred žiarom slnka a nebezpečenstvom.

Lebka degu púštnehoLebka degu púštneho

Čo je teda na degu púštnom(po česky osmák pouštní) také zvláštne?

1. Je tetraploidný (má 4 sady chromozómov), čo do tohto objavu nebolo známe u žiadneho iného cicavca (dnes už je to inak, pozri nižšie). Polyploidné druhy(majú viac sád chromozómov ako 2) nájdeme medzi rybami a obojživelníkmi.

2.Pri bližšom skúmaní sa zistilo, že tento druh má o jeden pár rezákov naviac, čo sa hodí k zoškrabovaniu vrstvy všadeprítomnej soli z rastlín.Po prezretí jeho ústnej dutiny  pod mikroskopom sa však ukázalo, že degu púštny  tam nemá zuby, ale tvrdé zväzky chlpov prerastajúce dovnútra.To je naozaj zvláštne a jedinečné prispôsobenie k životu v zasolených oblastiach (aj táto vlastnosť bola nakoniec preukázaná u iného druhu cicavca). 

3.Zvláštna stavba obličiek umožňuje veľmi dobré hospodárenie s vodou a odvádza prebytočné množstvo soli prijímanej s potravou. 

V roku 2000 bol popísaný ďalší tetraploidný hlodavec-degu Pipanacoctomys delicatus, ktorý obýva územie o rozlohe len niekoľkých štvorcových kilometrov.Toto je ďalší druh cicavca, ktorý disponuje zväzočkami chlpov plniacich funkciu rezákov navyše.Na všetkom, čo o degu z púšte vieme, má leví podiel profesor Michael Mares z Oklahomskej univerzity.Degu púštneho objavil po mnohých rokoch a druh Pipanacoctomys delicatus popísal a predstavil vedeckému svetu.Obidva druhy majú pre svoju zvláštnosť samostatný rod. 

Dnes sa domnievame, že dva druhy tetraploidných degu vznikli z jedného predka, pravdepodobne z viskačovca Octomys mimax.Ten má polovičný počet chromozómov degu púštneho a k zdvojeniu došlo zrejme pri chybách v mitóze a meióze. 

Odporúčam si prečítať knihu Saola od Jana Hošeka, kde sa dočítate o degu a ďalších fascinujúcich objavoch zoológie 20.storočia.

štúdia o tetraploidii degu púštneho:

http://www.ecolevol.cl/genomics_2006.pdf

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Silvia Hudáčková

Z prekvapivého víťazstva Zuzany Čaputovej sa nepoučili

Netreba sa hanbiť, ak na prvý raz nie je paritné zastúpenie mužov i žien.

Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom

Šéf Smeru dáva od svojho exministra ruky preč.


Už ste čítali?