Soby vnímajú ultrafialové žiarenie

Autor: Matej Dolinay | 31.8.2011 o 20:35 | (upravené 31.8.2011 o 20:41) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1735x

Človek vníma slnečné lúče s vlnovou dĺžkou 390 až 770 nanometrov, kratšie (ultrafialové) ani dlhšie (infračervené) nie je schopný zachytiť. Teraz už vieme, že jedným z mála cicavcov, ktoré majú uspôsobený zrak inak ako my, je sob polárny (Rangifer tarandus ). Tím z nemocnice Moorfields Eye skúmal vlnové dĺžky svetla vnímané severskými kopytníkmi a zistil, že sú schopné zaregistrovať vlnové dĺžky okolo 330 nanometrov. K čomu toto uspôsobenie vlastne potrebujú?

Soby žijú v tvrdých podmienkach Arktídy, kde si rok delí na polovicu polárna noc a polárny deň. To znamená 6 mesiacov nepretržitej tmy a potom zase svetla. Tím odborníkov zistil, že soby vypínajú svoje celodenné biologické hodiny, pretože by to bolo za neustáleho svetla zbytočné . V dlhotrvajúcej tme im zase vypomôžu oči -v tme zostanú len zvyšky svetla ponúkajúce ultrafialové žiarenie, pričom drvivá väčšina sa odrazí od snehu. Špeciálna kamera odhalila svet soba počas polárnej noci tak, ako sme si to doteraz nedokázali predstaviť. Niektoré povrchy ultrafialové žiarenie intenzívne pohlcujú a tie potom sob vidí tmavo alebo čierno sfarbené. Dôležité je však zistenie, aké predmety alebo zvieratá to sú, a to je to najväčšie prekvapenie. Moč na snehu, lišajníky,srsť polárneho vlka, to všetko vidí sob čierno a v krajine plnej snehu na veľkú vzdialenosť. Vie teda jasne, kde je teritórium soka alebo dravcov a keď už sa priblížia na blízku vzdialenosť, sú okamžite spozorovaní. A potom je tu životne dôležitá potrava, aj tu nájde sob bez problémov pomocou zraku. 

Z výskumu vyvstáva jedna veľká záhada. Počas polárneho dňa je slnečný svit veľmi silný a oku, ktoré prepúšťa ultrafialové žiarenie na sietnicu, hrozí ďalekosiahle poškodenie. Táto téma zaujíma teda aj očných lekárov, ktorí dúfajú, že u sobov nájdeme nejakú pomôcku na ochranu našich očí. Ľudské oko ultrafialové svetlo dovnútra neprepúšťa, sobie áno a nemá to pre neho nijaké negatívne dopady. Na rozriešenie tejto hádanky si musíme počkať. 

zdroj:

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1105/11052502

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?