reklama

Ako vníma svet žralok?

Byť vrcholovým predátorom morí po dobu približne 400 miliónov rokov vyžaduje dokonalú výbavu. Žraloky disponujú hrôzu naháňajúcimi zbraňami (zuby, silné telo, rýchlosť), ale aby dokázali svoju korisť nájsť, potrebujú spoľahlivé a citlivé zmysly. Vnímajú dianie okolo seba spôsobom, ktorý si len ťažko dokážeme predstaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Zmysly žralokov sú súčasťou dokonalého prototypu živočíšneho tela uspôsobeného pre život vo vode. Fosílie dávno vyhynutých druhov, ako sú napríklad Cladoselache alebo Hybodus, vykazujú veľkú podobnosť so súčasnými formami v mnohých morfologických znakoch, čo potvrdzuje názor o minimálnych premenách tejto skupiny počas dlhého časového úseku. Je pravdepodobné, že rovnako ako telo sa príliš nezmenili ani zmysly. Okrem nám dobre známych majú ešte ďalšie umožňujúce presné vypátranie koristi.
Žraloky majú extrémne ďalekozraké oko s reflexnou vrstvou (tapetum lucidum) schopnou odrážať svetlo, vďaka ktorej vidia skvele aj v tme. Rovnaké uspôsobenie majú šelmy, ktorým svietia oči práve vďaka tejto vrstve buniek za sietnicou. Zrenica (pupilla) sa aktívne prispôsobuje množstvu svetla ( ryby túto schopnosť nemajú) a žraločie oko je v tomto ohľade až 10 krát citlivejšie ako to ľudské. Kvôli stavbe zrakového orgánu sa predpokladá, že žraloky vidia lepšie na veľkú vzdialenosť ako na blízko (šošovka (lens) je pri zaostrovaní odťahovaná od sietnice, takže oko je za normálnych okolností zaostrené na diaľku).
Nozdry žralokov môžu byť rozdelené prepážkami na dva oddiely a vedú do slepých čuchových vačkov (nie sú spojené s hltanom alebo ústnou dutinou, ako choany u štvornožcov-Tetrapoda). Čuch je veľmi citlivý, dokáže rozoznať jednu molekulu krvi v niekoľkých miliónoch molekúl vody a tiež sekrét vylučovaný vyplašenými rybami. Centrom chuti sú bunky v ústach a hltane. Žraloky sú celkom známe svojím zvykom predmety najskôr ochutnať slabým uhryznutím, aby sa presvedčili, že sú jedlé.
Sluchový orgán žralokov zachytí signály na stovky metrov vzdialené, pretože zvuk sa vo vodnom prostredí šíri lepšie ako na súši. Dokáže vnímať zvuky s nižšou frekvenciou než 20 Hz, čo je spodná hranica ľudského sluchu, ale tiež vyššie frekvencie o hodnote až 800 Hz. Vo vnútornom uchu sa nachádzajú početné drobné statokonie(vápenité kryštáliky) a sú vytvorené tri polokružné chodby, navyše sa cez ductus endolymphaticus (endolymfatický kanál spájajúci vnútorné ucho s okolitým prostredím) dostáva morská voda priamo dovnútra.
Informácie z okolitého prostredia vníma žralok aj pomocou postrannej čiary, ktorá ho upozorní na zmeny smeru vodných prúdov pre udržanie rovnováhy. V kanálikoch postrannej čiary a tiež v malých dutinkách kože sa nachádzajú zmyslové bunky neuromasty, ktoré registrujú chemické signály a sú citlivé aj na zmeny tlaku pôsobiaceho na povrch tela. Vzniká teda komplexný navigačný systém umožňujúci presné riadenie polohy a pohybu vo vodnej mase. Úžasným zmyslom doplňujúcim výbavu dokonalého predátora je schopnosť vnímať elektromagnetické pole. Každý živočích ho vytvára pohybom svalov, činnosťou mozgu alebo sťahmi srdca. Pre žraloka teda nie je problém vypátrať v kalnej vode korisť ukrytú pod povrchom dna, pretože cíti signály vyžarované jej fyziologickými pochodmi. Senzory pre vnímanie elektromagnetického poľa majú len žraloky a raje a sú situované predovšetkým na rostre (predná časť hlavy). Nazývajú sa Lorenziniho ampule a vnímajú aj zmeny tlaku, teploty a vibrácií. Tvorí ich malý kanálik s otvorom v koži, ktorý sa na konci rozširuje do póru vyplneného látkou podobnou želatíne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

zdroje:

http://www.elasmo-research.org/education/white_shark/hearing.htm

http://www.shark.ch/Information/Senses/index.html

http://www.flmnh.ufl.edu/fish/education/questions/basics.html

Matej Dolinay

Matej Dolinay

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študent systematickej zoológie na Masarykovej univerzite v Brne,nadšenec pre zoológiu,ochranu prírody a chovateľosobný blog: divokazvirata.eblog.cz Zoznam autorových rubrík:  Objekty zoológieOchrana zvieratZoologické témy mojimi očamiVýskum

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu