Hyeny dokážu počítať do troch

Autor: Matej Dolinay | 11.9.2011 o 9:47 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1278x

Evolúcia veľkého mozgu je často spájaná so životom v komplexných sociálnych skupinách. U hyen škvrnitých (Crocuta crocuta) teraz bola preukázaná schopnosť rozoznať počet podľa zvukov, ktoré počujú. Vďaka tomu vedia, aká veľká je skupina votrelcov v ich teritóriu a akú majú šancu zvíťaziť v boji.

Hyenám z národného parku Masai Mara v Keni púšťali odborníci z Michigan State University hlasy iných hyen, ktoré boli nahrané v Tanzánii, Senegale a Malawi. Tým si zabezpečili, že nahrávky neboli známe dvom skúmaným klanom a výsledky nebudú skreslené. Osamoteným jedincom (predovšetkým samiciam) boli púšťané zvuky jedného, ​​dvoch a troch hyen a vedci sledovali ich reakciu. Vo veľkej väčšine prípadov reagovali na počet zvukov, ktoré počuli. Podobná schopnosť bola skôr dokázaná aj u levov, šimpanzov alebo vrešťanov, ale zvuky boli vždy púšťané naraz, takže zvieratá mohli reagovať na celkový počet zvukov vytvárajúcich akýsi chorál. Tomu sa teraz vedci vyhli tým, že jednotlivé nahrávky púšťali opakovane, potom ich spojili s ďalším a naopak, alebo pridali ešte jeden hlas. Cieľom bolo zistiť, či si hyeny pamätajú, že niektorý zo zvukov sa opakuje a či naozaj reagujú odlišne na rôzny počet ozývajúcich sa jedincov.


Pre hyeny žijúce v klanoch je obrana ich teritória životne dôležitá. Keď na vás útočí presila, bude ale lepšie pokúsiť sa vyhnúť súboju. Kay Holekamp, ​​ktorá študuje sociálny život hyen už 20 rokov tvrdí, že na ne pôsobí rovnaký spôsob selekcie ako na opice. Panuje medzi nimi dôkladná hierarchia a sú schopné primátom konkurovať v mnohých sociálnych zručnostiach, ako je napríklad rozpoznanie postavenia individualít v skupine a nepríbuzných jedincov. Čo sa týka schopnosti rozlíšiť počet protivníkov podľa hlasov (môžu to byť aj levy alebo psy hyenovité), predpokladá sa, že hyeny počítajú len do troch. U opíc sa zatiaľ uvádzajú hodnoty okolo 6 alebo 7, každopádne aj hyena môže byť schopná aspoň približne odhadovať počet podľa svojich schopností. 

Záverom je zistenie, že hyeny a opice sa vyznačujú konvergentným vývojom vďaka podobnému spôsobu života v skupinách. Holekamp tvrdí, že vykazujú vyššiu inteligenciu ako iné šelmy (napr. levy), ktorí tiež nežijú samotársky. Navzdory rovnakým princípom sociálneho prostredia sú ale opice ešte inteligentnejšie než šelmy. Určite teda existujú ďalšie vplyvy, ktoré rozhodujú o chápaní prostredia a ktorými sa opice od hyen líšia. 

zdroj:

http://www.nature.com/news/2011/110817/full/news.2011.484.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.

Zostavila by opozícia vládu? Vyklikajte si koalíciu

Agnetúra Focus urobila nový prieskum.


Už ste čítali?