Krokodíly a aligátory spolu komunikujú zložitým systémom signálov

Autor: Matej Dolinay | 12.9.2011 o 10:59 | (upravené 12.9.2011 o 11:16) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1616x

Mnohí dodnes považujú plazy za primitívne živočíchy riadené výhradne inštinktom. Tí, ktorí ich poznajú dobre a stretli sa s nimi zblízka ale vedia, že to sú inteligentné stvorenia schopné zložito komunikovať a prejavovať sa. Najviac vokálne sú krokodíly a aligátory, ktoré sa vyznačujú bohatým sociálnym životom. Aké pravidlá uznávajú a čím sa od seba líšia v závislosti od prostredia?

Paleosuchus palbebrosusPaleosuchus palbebrosusMatej Dolinay

Každý druh z radu Crocodylia používa signály určitého typu vhodné pre dané prostredie. Široká škála je využívaná predovšetkým v období rozmnožovania, takže ich funkciou je prilákať opačné pohlavie a dať najavo, kto je vlastníkom teritória. Klasické zvuky krokodíly a aligátory vyludzujú nad vodou akýmsi revom, infrazvuky vyvolané vibráciami hlavne pod vodnou hladinou nie sú ľudským uchom počuteľné a nakoniec signalizujú ešte údermi hlavy o vodnú hladinu alebo údermi čeľustí o seba navzájom. U aligátora severoamerického sú vibrácie také silné, že sa voda na chrbte jedinca, ktorý ich vyludzuje, divoko pohybuje. Podľa revu môžu jedince zistiť svoju veľkosť alebo kondíciu, údery papule do vody alebo údery čeľustí zase signalizujú polohu zvieraťa. Infrazvuk sa naproti tomu šíri na kilometre ďaleko, ale len v kontinuálnom vodnom prostredí -súš ho pohlcuje. Na dosiahnutie presnej komunikácie sa využíva kombinácia signálov, na malú vzdialenosť je dôležitý tiež vizuálny kontakt. Dominantné jedince ukazujú svoje postavenie zvihnutím hlavy a chrbta nad vodnú hladinu. Čím je prostredie rozmanitejšie, tým väčšia škála signálov je používaná. Krokodíly a aligátory si teda vyberajú, akým spôsobom podajú svoju informáciu ďalším.


Štúdia Vladimira Dinetsa z University of Miami ukázala, že druhy obývajúce širokú škálu biotopov využívajú klasické zvuky a infrazvuk aj údery čeľustí. Tie, ktoré sa vyskytujú v oblastiach s fragmentovaným vodným prostredím sa zameriavajú na zvukové signály vzduchom, pretože údery ani infrazvuk sa v takýchto podmienkach nemôžu efektívne šíriť. Nakoniec sa zistilo, že ak je ekosystém z veľkej väčšiny vodným, signály vzduchom sú obmedzené na minimum a využívané sú údery o vodnú hladinu a infrazvuk. Informácie získané štúdiom krokodílov a aligátorov po celom svete dokazujú, že typ prostredia ovplyvnil spôsoby komunikácie jednotlivých druhov. Výnimkou medzi všetkými je gaviál indický, ktorý využíva len údery čeľustí o seba a vizuálne signály, ako zdvihnutie hlavy a podobne. U samcov sa na konci papule vyvinula zdurenina, ktorá tiež napomáha k rozoznaniu jedincov a pohlavia od seba.

Komunikácia krokodílov a aligátorov je oveľa komplexnejšia než sa zdá a neobmedzuje sa len na obdobie rozmnožovania. Navzdory absencii hlasiviek sú schopné vyludzovať širokú paletu zvukov cez nozdry alebo hrdlo. Komunikovať s okolím začínajú od samého začiatku svojho života. Ešte vovnútri vajíčok sa mláďatá ozývajú kvákavými zvukmi , na ktoré matka reaguje tým, že sa pokúša pomôcť im vyliahnuť sa. Potom ich opatrne vezme v čeľustiach z rozhrabaného hniezda do vody, kde sú neustále v kontakte nielen vizuálne, ale predovšetkým vďaka zvukom. Tie sa s vekom mladých jedincov menia a predpokladá sa , že matka ho podľa nich dokáže zistiť. Pokiaľ ide o teritoriálne správanie, niekedy gestá a signály nestačia. Napríklad veľmi neznášanlivé krokodíly morské spolu často zápasia a môžu si navzájom spôsobiť vážne zranenia.

zdroj:

http://scholarlyrepository.miami.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1520&context=oa_dissertations&sei-redir=1#search=%22crocodilians%20communication%22

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?