Pozrime sa na zúbok hadím zubom

Autor: Matej Dolinay | 16.9.2011 o 12:59 | (upravené 16.9.2011 o 13:21) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  2296x

Zuby sú bezpochyby najobávanejšou zbraňou hadov, predovšetkým tie jedové. Sú napojené na jedové žľazy, ktoré sa vyvinuli ako súčasť tráviacej sústavy. Nie vždy však žľaza vedie ku kanálikom vedúcim do zubov, a teda jej majiteľ nie je svojím jedom nebezpečný. Zložkou hadieho jedu bývajú rôzne látky -enzýmy a hlavne zložky pôsobiace deštrukčne na niektoré tkanivá. Najčastejšie sú neurotoxíny ničiace nervové tkanivo,hemotoxíny rozkladajúce krvné bunky alebo myotoxíny majúce rovnaké účinky na svalovú hmotu.

Hady nás odpradávna fascinujú a vzbudzujú v nás rešpekt pre svoje špeciálne schopnosti a jedovatosť. Glandula venenosa je odborný názov pre jedovú žľazu a nájdeme ju hneď za žľazami slinnými, z ktorých pochádza. Býva obklopená svalmi, ktoré pomáhajú vytlačiť jed von kanálikmi až do takzvaných maxilárnych zubov (upínajú sa na maxillare). U pľuvajúcich kobier sú svaly tak silné, že dokážu jed vystreknúť na vzdialenosť až 2 metrov, čomu napomáhajú špeciálne dopredu nasmerované jedové kanáliky.Je veľmi zaujímavé, že látky vyskytujúce sa v jede sú citlivé na UV žiarenie a preto sa na koži u mnohých druhov nachádza tmavý prúžok tiahnuci sa od oka smerom dozadu. Tmavý pigment melanín absorbuje žiarenie a chráni tak dôležitú zbraň slúžiacu k lovu alebo obrane.

Na čo sa vlastne jed vyvinul? Predpokladá sa, že predovšetkým kvôli lovu rýchlo sa pohybujúce potravy. Hady stratili svoje končatiny a aby dokázali uloviť korisť, museli mať nejakú inú účinnú zbraň. Toxické látky sa vyvinuli, aby znehybnili lovené živočíchy a uľahčili trávenie predátora. Dnes môžeme vidieť, že každý druh hada má iné zloženie a prudkosť jedu, čo závisí od spôsobu jeho života. Najsilnejšie toxíny majú morské hady, pretože potrebujú korisť paralyzovať priebehu niekoľkých sekúnd, inak by im uplávala. Nakoniec nutné poznamenať, že existuje mnoho druhov hadov, ktorí jed nemajú a napriek tomu sú úspešnými lovcami. Majú tiež silný chrup a veľa zubov, ale ich lovecká taktika sa líši (napríklad škrtiče).

Rozlišujeme 4 typy hadieho chrupu podľa polohy a druhu zubov:

1.Aglyfný

Všetky zuby sú približne rovnakej veľkosti a bez kanálikov. Aj keď sa u hada nachádza jedová žľaza, nie je používaná kvôli absencii jedových kanálikov.

2.Opistoglyfný

Vyznačuje sa zadnými maxilárnymi zubami, ktoré sú od ostatných oddelené medzerou. Nájdeme na nich len plytké kanáliky a vzhľadom na svoj stav ich had môže efektívne použiť len pri žuvaní znehybnenej koristi. Tá sa musí dostať až do zadnej časti ústnej dutiny, aby mohli jedové zuby vpraviť jed do jej tela.

3.Proteroglyfný

Jedové zuby v prednej časti hornej čeľuste bývajú krátke, silné a zakrivené. Vovnútri sú duté, charakteristické pre koralovcovité (Elapidae).

4.Solenoglyfný

Najdokonalejší typ hadieho chrupu. Jedové zuby sú dlhé, duté a had ich dokáže pomocou svalstva vztýčiť. V kľudovej polohe sú sklopené smerom dozadu. Tento typ je charakteristický pre zmijovité (Viperidae).

Nakoniec niečo k príznakom, ktoré slúžia na rozpoznanie druhu hada pri uštipnutí. Otrava neurotoxínom sa prejavuje únavou, slabosťou, svalovými kŕčmi, výpadkom zmyslov, obtiažnym dýchaním a pocitom na zvracanie. Poštípanie nebolí alebo len málo, je to typické pre útok koralovcovitého hada. Zmije a štrkáče spôsobujú bolestivé rany sprevádzané opuchom a krvácaním. Vznikajú modriny a dochádza k deštrukcii obehového systému a okolitých tkanív. Bez podania účinného séra môže dôjsť k stavu, ktorý vyrieši len amputácia danej časti tela.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?