Odpútanie sa od vodného prostredia-Amniota

Autor: Matej Dolinay | 20.9.2011 o 16:56 | (upravené 20.9.2011 o 23:03) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1795x

Do skupiny Amniota patria plazy, vtáky a cicavce. Tieto triedy kmeňa Chordata nepotrebujú k rozmnožovaniu vodu a vďaka tomu dokázali natrvalo osídliť širokú škálu suchozemských biotopov .Proces trvalého presťahovania sa z vody so sebou nesie aj ďalšie prispôsobenia, na ktoré sa teraz pozrieme.

základné typy lebky amniotzákladné typy lebky amniot

Vajíčko amniot sa nazýva kleidoické, je kladené na súš a je bohaté na žĺtok. Podľa umiestnenia žĺtkových inklúzií u nich rozlišujeme telolecitálne a polylecitálne typy, základným znakom sú ale extraembryonálne obaly. Tie chránia embryo pred vyschnutím, ale neoddelia ho úplne od vonkajšieho prostredia. Existujú tri a vytvárajú sa z buď z ektodermu a mezodermu (amnion, serosa), alebo z endodermu a mezodermu (allantois). Allantois sa postupom vývoja zväčšuje a vytvorí akýsi embryonálny močový mechúr a vďaka cievam priľnavým k serose a škrupine cez ňu difundujú dýchacie plyny. Škrupina je vaječný obal, ktorý spolu s bielkom a papierovou blanou zvonku kryje embryonálne obaly. Amnioty nemajú štádium larvy a neprechádzajú metamorfózou.


Ďalšími znakmi sú vnútorné oplodnenie a pokročilé obličky typu metanefros. Samce majú kopulačný orgán, ktorý je nepárový alebo párový. U srdca je tendencia k rozdeleniu komory, ďalej rozdelenie pľúcneho od telového krvného obehu. Epidermálne kožné štruktúry sú výrazne vyvinuté a tvoria nespočet foriem. Na kostre je dôležitý kĺb medzi krčnými stavcami nosičom (atlas) a čapovcom (axis), prispôsobenie pletencov končatín k výhradne terestrickému pohybu a hlavne vytvorenie spánkových jám a jarmových oblúkov na lebke. S nimi súvisel vývoj diferencovaného chrupu na porciovanie a spracovanie potravy. 

1.Anapsidná lebka -pokladaná za pôvodný typ, bez spánkových jám a jarmových oblúkov, dnes sa vyskytuje u korytnačiek, je to pleziomorfný a trochu problematický znak, pretože typicky anapsidnú lebku majú len morské korytnačky, u ostatných nájdeme hlboký spánkový zárez, ktorý môže funkciu spánkovej jamy zastávať 

2.Synapsidná lebka -typ so spodnou spánkovou jamou a jarmovým oblúkom, vznikol priamo z lebky anapsidnej, mali ho predchodcovia cicavcov a dnes tiež cicavce samotné 

3.Diapsidná lebka -vyznačuje sa dvoma spánkovými jamami a jarmovými oblúkmi, vznikla tiež z anapsidného typu, nájdeme ju u plazov a vtákov (u nich už nie sú spánkové jamy viditeľné, sú spojené s veľkou očnicou a lebka je ďalej pozmenená rozvojom mozgovej oblasti) 

4.Euryapsidná lebka -typ odvodený od diapsidnej lebky, spodná spánková jama zanikla, vyskytovala sa u skupiny Sauropterygia (plesiosaury a ďalšie vyhynuté morské plazy) 

5.Parapsidná lebka -tiež odvodená od diapsidného typu, len horná spánková jama položená veľmi vysoko kvôli veľkým očniciam, len u vyhynutej skupiny Ichthyosauria 

Dôležitým procesom bol rozvoj sekundárneho tvrdého podnebia pomocou kostí hornej čeľuste praemaxilla a maxilla a kostí podnebných (palatina). Medzi ním a spodinou lebky sa vytvorila párová chodba -ductus nasopharyngeus, vďaka ktorej je vzduch vedený z vonkajších nozdier do vnútorných -choán. Vďaka tvrdému podnebiu mohli amnioty konzumovať a spracovávať potravu za nepretržitého dýchania, u cicavcov to umožnilo cicanie materského mlieka. Toto uspôsobenie umožnilo rozvoj veľkého počtu druhov živiacich sa mäsom, rastlinami alebo tiež všetkým, čo prostredie ponúkalo. Z ďalších znakov stojí za pozornosť zväčšovanie palia a striata v koncovom mozgu , akomodácia oka pomocou zmeny tvaru šošovky a vytvorenie tretieho očného viečka, ktoré chráni oko chráni pred poškodením. Telá stavcov sú tvorené výhradne pleurocentrami, intercentrá zanikajú (u obojživelníkov sú stavce tvorené obidvoma osifikačnými centrami). Fosílny záznam amniot sa odhaduje na približne 350 miliónov rokov, ale je veľmi ťažké určiť presný bod, kedy sa kompletne odlíšili od iných skupín bez embryonálnych obalov.

zdroj:Zoologie obratlovců,J.Gaisler,J.Zima,2007

obrázok:http://earth.unh.edu/esci402/docs/docs.htm

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?